Anesiad Kayseri Noel Basın Açıklaması

‘Noel Kutlamaları, helâl ve temiz ticarete gölge düşürmektedir’   
‘Noel Kutlamaları, helâl ve temiz ticarete gölge düşürmektedir’   
Krize dönüşen iki seçimin yaşandığı, Doğu ve Güneydoğu Bölgelerimizdeki terör unsurlarıyla yapılan sıcak çatışmalar ve komşu ülkelerimizle yaşanan gerilimler hesap edildiğinde, esnaf, sanayici ve işadamımız için 2015 yılı tam bir kayıp yıl olmuştur. 
Birçok sektörün sıkıntı yaşadığı 2015 yılında ne yazık ki esnaf, sanayici ve işadamımızın beklentisi dibe vurmuştur. Döviz artışı bakımından, maliyetler ve giderler olması gerekenden çok yüksek seviyelere çıkmış, buna karşı esnafımızın satış hedefleri, beklentisinin altında kalmıştır. 
Tek başına iktidarın oluşturduğu psikolojik rahatlama, henüz ticari rakamlara yansımamıştır. Esnaf, sanayici ve işadamı kendisini önümüzdeki yıl için hazırlamıştır ve bu yıldan ümitvardır. 
Aynı zamanda, her geçen gün ülkemiz, batı kültürünün tesirinde küresel kapitalizmin tüketim arenası haline gelmektedir. Ülkemiz ve Müslüman dünyada kan ve gözyaşı devam ederken, yılbaşı kutlamaları ve noel adı altında düzenlenen eğlenceler, farklı tüketim alışkanlıklarını kamçılamakta, kültürel değerleri dejenere etmektedir. Eğlence adı altındaki aşırılıklar ve israf, esnafımızın helal kazanç ve temiz ticaretine gölge düşürmektedir.  

ANESİAD
 
Anadolu Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneği Kayseri Şubesi 
Veysel Tüfekçi 
Şube Başkanı